Światowy dzień EMOJI – najpopularniejsze emotikony.

Lipiec 17, 2018 by KR0
światowy dzień emoji

17 lipca obchodzimy Światowy Dzień Emoji.

Emotikon używamy na co dzień, stały się częścią sposobu wyrażania siebie a nawet nośnikiem kultury. Skąd się wzięły emotikony i dlaczego są aż tak popularne?

Za sprawą krótkiej wiadomości wysłanej we wrześniu 1982 roku, Informatyk Scott Fahlman jest uważany za ojca emotikonów. Napisał On:

 

Proponuję tę sekwencję znaków jako oznaczenie żartów “:-)”

Od tej pory upłynęło 36 lat, a emotikony prawdziwą popularność zyskały dopiero na przełomie wieków za sprawą SMS-ów. Obrazkowe odpowiedniki emotikonów to emoji i to one są obecnie tak bardzo popularne, że w 2015 roku Oxford Dictionaries po raz pierwszy w historii przyznało tytuł “słowa roku” piktogramowi.


Popularność tego środka wyrazu tak bardzo rosła, że w 2016 Mark Zuckerberg postanowił do kultowej reakcji LUBIĘ TO! dodać kilka kolejnych reakcji wyrażonych za pomocą emotikon.

 

Dlaczego tak chętnie używamy emoji? Jak mówi Jennifer Daniel, która zajmuje się ich projektowaniem dla Google:

 

Do niektórych wyrażeń po prostu lepiej pasują obrazki niż tekst. Emoji stają się żartami zrozumiałymi tylko dla zainteresowanych, wchodzą do slangu, stają się częścią memów. Ulegają płynnym zmianom – tak samo jak język.

W Światowy Dzień Emoji, Google podzielił się ciekawym raportem, z którego możemy się dowiedzieć czegoś o najpopularniejszych emotikonach na świecie.

Jednak nie we wszystkich krajach używa się tych samych emotikon z taką samą częstotliwością. W Polsce najchętniej wysyłamy buziaki, mrugamy i przesyłamy uśmiechy.

W Indonezji wysyła się najwięcej uśmiechów i złożonych rąk – czy ma to związek z religijnością kraju? Natomiast w Tajlandii i Wietnamie zdecydowanie króluje emotikon z okularami, który również plasuje się w pierwszej, światowej #10.

Kraje Skandynawskie z kolei cechują się bardzo podobnym użytkowaniem emotikon. Są to serdeczne uśmiechy i serduszka.

Czy wiesz, że?

  1. W 2017 roku powstał film “The Emoji Movie”, zrealizowany przez Sony Pictures?  
  2. Emoji to rozszerzona forma emotikonów – oprócz tradycyjnych buzie, pojawiły się wizerunki zwierząt, miejsc, jedzenia czy przedmiotów.
  3. Data obchodów odnosi się do emotikonu kalendarza w sytemie iOS – widnieje tam właśnie 17 lipca.
  4. Apple dla systemu IOS co roku wypuszcza “kolekcję” specjalnych emoji dostępnych tylko dla użytkowników IOS? W zeszłym roku królował jednorożec.
  5. Emotikon w wiadomości SMS zajmuje 2 znaki – to znaczy, że jeśli treść SMSa ma 70 znaków, to zmieści się tam 35 emotikon.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.