Elektroniczne zwolnienia lekarskie – pracodawca o L4 pracownika dowie się SMS-em z ZUS-u.

Grudzień 1, 2018 by KR0
Wiadomość SMS ZUS L4 elektroniczne zwolnienie lekarskie SMS
L4 to temat znany każdemu pracownikowi, pracodawcy i oczywiście lekarzowi, niejednokrotnie przysparzający wiele problemów. Długo wyczekiwana automatyzacja wreszcie weszła w życie. W całej Polsce, od 1 grudnia 2018, zwolnienia lekarskie będą wystawiane TYLKO drogą elektroniczną, z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych. Ponadto zarówno pracownik i pracodawca dostaną SMS-a z informacją o wystawionym przez lekarza zwolnieniu.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – automatyzacja L4.

Zwolnienia elektroniczne można wystawiać od 1 stycznia 2016r, jednak dopiero od 1 grudnia 2018, elektroniczne dokumenty zastąpiły papierowe zaświadczenia na dobre. Wyjątkiem są sytuacje specjalne, w których to wystawienie zwolnienia drogą elektroniczną jest uniemożliwione. Do takich sytuacji zalicza się brak dostępu do internetu czy lekarska wizyta domowa bez dostępu do sprzętu mobilnego.
Jeśli jednak jesteś tak przywiązany do papierowych zaświadczeń, to lekarz na prośbę jest zobowiązany wystawić wydrukowane e-zaświadczenie.
Jednak jak tłumaczy Minister Elżbieta Rafalska, tradycyjne L4 przez wiele lat nastręczały wiele trudności lekarzom i pacjentom, pracownikom i pracodawcom. Pracownicy nie będą już musieli dostarczać do miejsca pracy tradycyjnego, papierowego zwolnienia i unikną obniżenia wypłaty świadczenia w razie przekroczenia terminu dostarczenia druku. Z kolei pracodawcy zyskają szybszy dostęp do informacji, o chorobie i nieobecności pracownika poprzez system. Natomiast sami lekarze zaoszczędzą czas, który poświęcali na ręczne wypisywanie zaświadczeń – od teraz, po wpisaniu numeru PESEL system sam podpowie większość danych. E-zwolnienie ma następnie automatycznie trafiać do ZUS.

Auto SMS z informacją o L4 to ułatwienie dla pracownika i pracodawcy.

Najnowsze dane ZUS pokazują, że ok. 60 proc. zwolnień ma obecnie formę elektroniczną. Pacjenci, którzy mieli już okazję korzystać z e-zaświadczeń, doceniają to usprawnienie – nie muszą oni już między innymi znać numeru NIP pracodawcy. Pomimo wielu zalet pojawiają się obawy – czy zwolnienie na pewno dotrze do pracodawcy? Czy zapamiętam dokładnie datę i termin zwolnienia?

Kolejnym ułatwieniem i odpowiedzią na obawy mają być auto SMS od ZUS-u. Od 1 grudnia, zarówno pracownik i pracodawca mogą otrzymywać SMS-a z powiadomieniem o wystawionym przez lekarza zwolnieniu. W wiadomości będzie informacja od kiedy i do kiedy obowiązuje zwolnienie. Usługa jest zupełnie darmowa.
Jednakże funkcja otrzymywania powiadomień SMS jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych, ubezpieczonych użytkowników, posiadających profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jak wyjaśnia Gertruda Uścińska:

Możemy włączyć opcję otrzymywania SMS-a o uzyskaniu zwolnienia lekarskiego. Wychodząc od lekarza, ubezpieczony od razu odbierze SMS-a z informacją, że lekarz wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do pracy, a także na jak długo. Również pracodawca może aktywować usługę informowania go SMS-em o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego jego pracownikowi. Jeśli nie wiemy, jak aktywować usługę, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS w tym pomoże.

Zmiany w zwolnieniach lekarskich postępują na korzyść pracowników, którzy nie będą już zobowiązani doręczać ich pracodawcom osobiście. Szybszy przepływ informacji zapewnią darmowe, automatyczne powiadomienia SMS. Funkcja otrzymania wiadomości SMS dostępna będzie jednak tylko dla tych, którzy posiadają profil na PUE ZUS (założenie profilu również jest darmowe). SMS będzie zawierał informację o zakresie obowiązywania zwolnienia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.